понеділок, 29 жовтня 2018 р.

Європейська ініціатива: ідея комерційного вирощування та виробництва чаю

Project Idea: Tea (Camellia sinensis) cultivation in Europe

У межах сільськогосподарських ініціатив програми європейського інноваційного партнерства (EIP - AGRI = AGRIcultural European Innovation Partnership) в розділі "Ідеї проектів" (Project Ideass) доступні матеріали з промислового вирощування чаю (Camellia sinensis) у сучасній Європі.

Ці матеріали є дещо скороченим варіантом доповіді молодої асоціації EuT європейських практиків (2016), які вирощують чай, на конгресі International Camellia Society, що пройшов у березні 2018 у Франції.

Вирощування і виробництва чаю в Європі оцінюється як складне і амбітне завдання. Визнається необхідність впровадження ряду інновацій, адаптованих в європейському оточенню, у тому числі:
- спільні посадки чаю та місцевих дерев;
- роботизований збір чайного листа.


Обговорюється потрібна бізнес-модель (готової немає, що існують у світі не підходить для Європи). Відзначається, що ідея виглядає романтичною, а в гіршому випадку - дурною. Однак члени асоціації EuT впевнені, що вирощування та виробництво чаю в Європі може стати стійким і прибутковим бізнесом. Асоціація пропонує нову бізнес-модель, орієнтовану на прямі продажі високоякісної органічної продукції.


Нові європейські чайні плантації у Франції, Італії, Португалії, Швейцарії та Німеччини займають всього декілька гектарів, проте їх площа фактично подвоюється щороку.

У матеріалі також викладено бачення розвитку до 2025 року.

Переклад М. Малигіна



ДодатокІсторія української чайної плантації "Гора Жорніна - Червона гора" під Мукачевом


Історія унікальної української чайної плантації почалася в 1949, коли силами бригади співробітників Всесоюзного науково-дослідного інституту чаю та субтропічних культур (Грузія) під керівництвом к.с.-г.н. І.І. Чхаїдзе почалися роботи на опорному пункті "Гора Жорніна - Червона гора" під Мукачевом. Паралельно було закладено дослідні ділянки ще в шести районах Закарпаття. Ці роботи велися в рамках грандіозного проекту Академії наук СРСР, для чого в 1950 р. було створено Об'єднану комплексну експедицію з розвитку культури чаю. Велися спроби акліматизації чайної рослини на території від Молдови, Закарпаття та Криму до Примор'я, Півд. Сахаліну і о. Кунашир.

Метою проекту було "... повне задоволення потреби населення СРСР у чаї вітчизняного виробництва", оскільки в результаті успішно реалізованого в 30-х роках аналогічного проекту, в Грузії вже вирощувалося близько 30% споживаного в Союзі чаю. Закарпаття розглядалося як другий (після Грузії) новий виробниках чаю країни.

Грандіозний проект було згорнуто після 1953. Із усіх дослідних ділянок на Закарпатті збереглася тільки ділянка на Червоній горі. Ще в кінці 1980-х, на початку 90-х на ділянці росли, цвіли і плодоносили 1,5-2 - метрові кущі чаю. Після припинення фінансування наукових робіт плантацію було залишена на свавілля вандалів - багато кущів викапано, вирізано, зростає тільки відкоренева поросль. Завдяки зусиллям працівників лісгоспу посадки чаю збережено, однак зараз їхніх можливостей явно недостатньо.

До 1999 року "Гора Жорніна - Червона гора" була найпівнічнішою посадкою чаю в Європі. Після появи плантацій у Німеччині, Швейцарії і Великобританії вона втратила цей статус, але залишається найморозовитривалішою культурою чаю в світі (до -26).

Залишки колишньої дослідної ділянки "Гора Жорніна" могли б послужити джерелом унікального, адаптованого до природних умов України, генетичного матеріалу.

Експериментальні напрацювання напівферментованих і повністю ферментованих чаїв, які було зроблено в 2015-18 рр нашими силами, за оцінкою експертів показали великий потенціал закарпатського чаю. Досліди буде продовжено далі.


Автор М. Малигін. Переклад з російської Валерія Терзі

Ukrainian tea plantation "Zhornyna Mountain - Chervona (Red) Mountain" (1949 - 2018)

2 коментарі:

  1. Считаю, что европейский прагматичный подход к делу может привнести много интересного и нового в чайную индустрию. От оптимизации и автоматизации процессов до возникновения новых клонов и возможно новых технологий производства (новых видов чая). Позитивный опыт выращивания чая в Европе может в итоге стать толчком для других стран.
    Например, для Украины, где есть все условия, но как раз не хватает такого толчка.

    И конечно же много гастрономических бонусов для любителей чая:
    - новые аппеласьены = новые вкусовые профили чая.
    - выращивание чая "под боком" приведет к более плотной интеграции чая с европейской кухней/культурой.

    ВідповістиВидалити
  2. Со своей точки зрения могу сказать что выращивание чая как какой-нибудь прибыльной сельскохозяйственной культуры на данный момент просто не реально. Это выращивание на чистейшем энтузиазме. А тем более в масштабах гектаров. Но не может быть все так уныло. Если уже в Европе появилась такая ассоциация то думаю через некоторое время опираясь на их опыт и знания по агротехнике чая вполне реально что эта волна докатится и до Украины, и тут уже по более-менее наработанной технологии вполне реально заняться фермерским выращиванием. Но все же не как основной культурой дохода хозяйства. Плюс вполне возможно до этого времени более-менее экономический климат станет получше.

    ВідповістиВидалити